DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Üniversite hastanesinde çalışan sözleşmeli personel, Sağlık Bakanlığı alımına başvurabilir mi?

Üniversite hastanesinde çalışan sözleşmeli personel, Sağlık Bakanlığı alımına başvurabilir mi?
03.04.2018
5.093
A+
A-

Üniversite hastanesinde çalışan sözleşmeli personel, Sağlık Bakanlığı alımına başvurabilir mi?

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların ek 1. maddesinde “Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.” hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre, sözleşmesini fesih eden bir 4/B’li sözleşmeli personel, bir yıl boyunca yeniden hiçbir yerde 4/B sözleşmelisi olarak görev alamaz. Üniversite hastanesinde çalışan bir sözleşmelinin, sözleşmesini fesih etmeden başka bir yere yeniden 4/B’li sözleşmeli olarak geçmesi mümkün değildir.

Bu hükmün 3 istisnası bulunmakta olup, bu istisnalardan birisi “Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlar” şeklindedir.

Ek 4. maddede ise “Sözleşmeli personelin, unvan değişikliği suretiyle atamasının yapılacağı pozisyon için öngörülen ilk defa hizmete alınma prosedürüne riayet edilmesi kaydıyla, unvan değişikliği mümkündür” hükmü yer almaktadır.

Buna göre, eğer bir unvan değişikliği söz konusu ise hizmet sözleşmesini fesih eden kişi hakkında 1 yıl bekleme süresi uygulanmaz.

Unvan değişikliği ise şu şekilde anlaşılmalıdır. Eğer kişi üniversite hastanesinde sözleşmeli hemşire ise, başka bir kurumun 4/B’li sözleşmeli hemşire alımına başvuramaz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Benzer Yazımız  431 Sağlık Çalışanı İntihar Etti.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.