DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sisli

Üniversite de 4/B lİ Çalışırken Sağlık Bakanlığı’nın 4/B li alımına Tercih Yapabiliyor mu?

Üniversite de 4/B lİ Çalışırken Sağlık Bakanlığı’nın 4/B li alımına Tercih Yapabiliyor mu?
02.11.2016
2.691
A+
A-

Üniversite de 4/B lİ Çalışırken Sağlık Bakanlığı’nın 4/B li alımına Tercih Yapabiliyor mu?

Soru;Bir üniversitede Acil tıp teknisyeni olarak sözleşmeli (4/B) statüde çalışıyorum. Sağlık Bakanlığının 4/B alımlarına başvurabilir miyim?

Cevap; Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların ek 1. maddesinde “Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.” hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre, sözleşmesini fesih eden bir 4/B’li bir yıl boyunca yeniden hiçbir yerde 4/B sözkleşmelisi olarak görev alamaz.

Bu hükmün 3 istisnası bulunmakta olup, bu istisnalardan birisi “Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlar” şeklindedir.

Ek 4. maddede ise “Sözleşmeli personelin, unvan değişikliği suretiyle atamasının yapılacağı pozisyon için öngörülen ilk defa hizmete alınma prosedürüne riayet edilmesi kaydıyla, unvan değişikliği mümkündür” hükmü yer almaktadır.

Buna göre, eğer bir unvan değişikliği söz konusu ise hizmet sözleşmesini fesih eden kişi hakkında 1 yıl bekleme süresi uygulanmaz.

Yani eğer ATT dışında bir unvana başvurma hakkınız varsa başvuru yapabiirsiniz, değilse başvuru yapmamanızı tavsiye ediyoruz, zira yapıp yerleşseniz dahi Sağlık Bakanlığı atamanızı yapmayacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Benzer Yazımız  Sağlık Personeli Bayram Nöbeti Nasıl Hesaplanır
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.