DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Devlet Memurları Youtuber Olarak Gelir Kazanabilir

Devlet Memurları Youtuber Olarak Gelir Kazanabilir
22.08.2018
1.076
A+
A-

Devlet Memurları Youtuber Olarak Gelir Kazanabilir

Devlet memurları (657 S. D.M.K. göre) YouTube kanalı oluşturabilir mi? Oluşturduğu bu kanaldan gelir elde edebilir mi? Elde ettiği gelirden vergi vermek zorunda mıdır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 8. ve 28. maddeleri aşağıdaki şekildedir.

“Davranış ve işbirliği:

Madde 8 – Devlet memurları, resmi sıfatlarının gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını hizmet içindeki ve dışındaki davranışlarıyla göstermek zorundadırlar. Devlet memurlarının iş birliği içinde çalışmaları esastır.

Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:

Madde 28 -Memurlar Türk Ticaret Kanunu’na göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler”

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun disiplin cezalarını düzenleyen 125. maddesinin kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını düzenleyen D bendinin h ve j fıkraları aşağıdaki şekildedir.

“h) Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak

j) Belirlenen durum ve sürelerde mal bildiriminde bulunmamak,”

Benzer Yazımız  Sağlık Bakanlığı 2018/4 KPSS Tercih Sonuçları

Yukarıdaki maddelere göre devlet memurlarının kazanç getirici faaliyetlerinin aşağıdaki şartları taşıması durumunda hukuka aykırılık içermez.

a. Resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güvene layık olmayan davranışlar gösterilmemesi

b. Mesai saatleri dışında olması

c. Ticari kazanç kapsamında olmaması, tacir ve esnaf sayılmayı gerektirecek faaliyet olmaması, ticari şirketlerde ticari mümessil ve ticari vekil olmaması, kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olmaması

d. Herhangi bir sözleşme ile bir işverene bağlı olarak çalışılmaması

e. Sosyal güvenlik kuruluşlarından biriyle ilişkilendirilmemesi

f. Ofis, büro ve benzeri yerler açılmaması

g. Çalıştığı kurumun engelleyici mahiyette özel bir hükmünün bulunmaması

Devlet memurları zirai faaliyette bulunabilmekte, kira geliri elde edebilmekte, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında gelir elde edebilmektedir.

Youtube kanalı oluşturmanın başlı başına yasak kapsamında değerlendirilemez. Bu noktada kanal içerikleri itibariyle resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güvene layık olmayan davranışlar gösterilmemesi önemlidir. Buradaki sorun kanaldan gelir elde edilmesidir. Söz konusu gelir “ticari vergi kaydı” gerektirecek boyutta ise otomatik olarak yasak kapsamına girmektedir. Ticari vergi kaydı için gelirin süreklilik arz etmesi ve Maliye Bakanlığının belirlediğilimitin üzerinde olması gerekmektedir. Bir sorun yaşamamak için Maliye Bakanlığından bu konuda bir mukteza talep edebilirsiniz.

Yasak kapsamında olmayan gelirlerin de süresinde beyan edilmesi gerekmektedir. Gerek yasak kapsamında kazanç getiren faaliyette bulunmak gerekse de yasak kapsamında olmayan kazanç getirici faaliyetlerden elde edilen gelirin mal bildiriminde bildirilmemesi kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiillerdir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.