26.05.2018 - Sağlık Personelinin Haber Portalı

Çocuğu Evlenen Memura İzin Verilir Mi?

Çocuğu Evlenen Memura İzin Verilir Mi?

Çocuğu Evlenen Memura İzin Verilir Mi?

B) Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

Bu maddeye göre, çocuğu evlenen memura 7 gün izin verilmektedir. Ancak bu izin uygulamada, evlenmeden sonra kullandırılmaktadır.


Madde 104 – (Değişik: 13/2/2011 – 6111/106 md.)
A) Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam
onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık
analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine
kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur,
isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum
öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir.
Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de
doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. (Ek cümle: 29/1/2016 – 6663/6 md.) Doğum
öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile
analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir.
Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine
memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir. (Ek cümleler: 29/1/2016 – 6663/6
md.) Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar
ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, çocuğun
teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta süre ile izin verilir. Bu izin evlatlık kararı verilmeden
önce çocuğun fiilen teslim edildiği durumlarda da uygulanır.
B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin
veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin
ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

Habersaglikcilar.com



BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hemşire dedi ki:

    bir sağlık çalışanı hemşire olarak söylemeliyim ki sağlık çalışanları hastane personelleri arasında hükümet e tepki her geçen gün bir çığ gibi büyüyor hepsi ağız birliği etmişcesine cumhurbaşkanımızın da üstünde durduğu dikkat çektiği konu hükümete oy yok , reise oy var fikri, düşüncesi önüne geçilemez bir şekilde çoğalıyor büyüyor.bu duruma hükümetimizce bir an önce el atılmalı ve sağlık çalışanlarını gönlü alınmalı talepleri değerlendirilmelidir..bu kritik dönemde iş işten geçmeden seçim sonu tüh vah demeden önce bir oy bile kaybetmemek lazımdır herhangi bir hastaneye sandık koysanız anket yapsanız saglık çalışanları arasında 1000 kişi varsa hükümete en fazla 50 kişi oy verir durum bu kadar vahimdir. Yapılan onca emeğin, cumhur ittifakının bir önemi kalmaz mecliste yeterince sandelye sayısına ulaşılamazsa. .saygılarımızla.

BİR YORUM YAZ