DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

4/B li Çalışırken 1 Yıl Şartına Takılmadan Nasıl Tercih Yapılır

4/B li Çalışırken 1 Yıl Şartına Takılmadan Nasıl Tercih Yapılır
03.06.2018
1.870
A+
A-

4/B li Çalışırken 1 Yıl Şartına Takılmadan Nasıl Tercih Yapılır

SORU: İyi çalışamalar
Eşim 2 yaşından küçük çocuğun bakımını gerekçe göstererek sözleşmeli 657/4-b olarak çalıştığı kurumdan sözleşmesini fesih edecek bu durumda yeni bir sözleşmeli kadroya geçebilmesi için 1 yıl bekleme süresi işler mi?
Şimdiden teşekkürler kolay gelsin…

CEVAP:Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda yer alan hükümlere göre, sözleşmesini fesih eden 4/B’li bir yıl boyunca yeniden 4/B’li olarak çalışmamaktadır.

Ancak, esasların Ek 1. maddesine göre, 1 yıl bekleme şartına tabi olmaksızın sözleşmesini fesih edebilecek olan 4/B’liler şu şekildedir:

a) Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan,

b) Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlardan,

c) Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 üncü maddenin (b) veya (c) bendi hükmü kendilerine uygulanamayanlardan,

tek taraflı feshedenler, bir yıllık süre şartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilmektedir.

Bir Şart daha var oda yazımızın sonunda..

DEĞERLENDİRME

Yukarıda sayılan maddeler arasında “küçük yaştaki çocuklara” dair özel bir düzenleme yer almamaktadır. Bu nedenle eşinizin, 2 yaşından küçük çocuğa bakmak için sözleşmesini fesih etmesi halinde, 1 yıl boyunca hiçbir kamu kurumunda 4/B statüsünde sözleşmeli olarak istihdam edilemez.

Habersaglikcilar olarak sistemin bir açığı da yıl sonunda eğer sözleşme imzalamazsanız 31 aralık tarihinde, bu durumda 1 yıl beklemeden tekrar tercih yapabilirsiniz. Sözleşmeyi imzalamamak istifa kapsamında değerlendirilmemektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Benzer Yazımız  Hastanede Diplomasız Sağlık Personeli Çalıştırıyorlar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.