19.08.2018 - Sağlık Personelinin Haber Portalı

Ücretsiz İzinde Olan Devlet Memuru Tayin İsteyebilir Mi?

Ücretsiz İzinde Olan Devlet Memuru Tayin İsteyebilir Mi?

Ücretsiz İzinde Olan Devlet Memuru Tayin İsteyebilir Mi?

Eşim sağlık bakanlığı çalışanı ve hemşire olarak vazife yapıyor. Doğum sonrası 1 senelik izine ayrıldı. Ücretsiz iznin süresi mart ayında dolacak; eşime eylül ayında nakil (kasabadan ilçeye ) istedik ve nakli de kabul edildi. Şimdi eşimin kasımda göreve başlaması için valiliğe dilekçe vereceğiz. (Nakil dilekçesini verirken eşimin bedava izinli olduğunu yetkililere söylemedik!) Fakat bir yandan da bedava izinde tayin isteme hakkı olup olmadığını bilmediğimizden tereddüt ediyoruz. Eşim bedava izinde iken tayin ve/veya nakil isteme hakkı var mıdır? Çıkarsa
göreve başlaması için âzâmi bekleme süresi ne kadardır? ( Ücretsiz iznin bitimini bekleyebilir mi? yoksa uygun bir sürede “ücretsiz izni bitiriş sonra ayrılış ve başlayış” başlaması mı gerekiyor?) Teşekkür ederim….

Devlet memurlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahip oldukları 23 üncü madde de belirtilmiştir.
Bu çerçevede 657 sayılı Kanununda izinlere ilişkin olan maddeler şu şekildedir: Yer değiştirme sureti ile atanmaya tabi memurların memur olan eşlerine müsaade edilmesi 72 maddede, yabancı bir memleket ya da uluslararası kuruluşta hizmet alanlara verilecek izin 77 maddede, Şahsen özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kurumlarınca kendilerine aylıksız izin verilmesi 79 uncu maddede, hazarda ve seferde muvazzaflık hizmeti dışında silah altına alınan müsaade edilmesi 81 inci maddede, senelik izin 102 ve 103 üncü maddelerde, mazeret izni 104 üncü maddede, hastalık izni 105 inci maddede, aylıksız izin 108 inci maddede, yaptırılan fazla çalışma dolayısıyla her sekiz saat için 1 gün olarak müsaade edilmesi 178 inci maddede, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu Tarafından yurtdışında görevlendirmelerde verilecek aylıksız izin ek madde 36’da düzenlenmiştir. Ayrıca, 4688 sayılı Kanunun 18 inci maddesi uyarınca Kamu görevlileri sendikalarındaki görevlerinden dolayı ve 2919 sayılı Kanun uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisinde vazife alan ve diğer bazı Kanunlardan kaynaklanan görevlendirmeler nedeniyle de devlet memurlarına müsaade edilebilmektedir.


Yurtiçinde talebe olan devlet memurlarına talebe olmaları sebebiyle müsaade edilmesini düzenleyen bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle aday devlet memuruna yurtiçinde talebe olması sebebiyle aylıksız müsaade edilmesinin mümkün olmadığı değerlendirilmektedir.Ancak, bu konuda kurumsal düzeyde farklı düzenlemeler yapılabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu bakanlıklardan biridir. MEB, yaptığı düzenlemede yüksek lisans gören öğretmenlere haftada iki yarım gün müsaade edmektedir. Bunun dışında farklı bir düzenleme bilgimiz dahilinde değildir.

657 sayılı Kanunun 108 inci maddesi hükmü uyarınca aylıksız izinli olan devlet memurunun memuriyet sıfatı devam etmektedir. Sayıştay Genel Kurul Kararı da bu yöndedir.
Ayrıca 657 sayılı Kanunun Atamalarda Görev Yerine Hareket ve İşe Başlama Süresi başlıklı 62 nci maddesinde “İlk kere veya yeniden veya yer değiştirme suretiyle;
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
izleyen iş günü içerisinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağan üstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararıyla kısaltılabilir.
Yukarıdaki süreler;
1- Kanuni izinlerin kullanılması ya da geçici bir görevin yapılması esnasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin ya da geçici görevin bitimi,
2- Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,
3- Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi ya da yeni vazife yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği,
tarihinde başlar.
Yer değiştirme sureti ile yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir. Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel olmamakla birlikte (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar.
Bu maddede geçen “yer” deyiminin kapsamı İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca beraber belirtilir.
” hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede;
1- 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesi hükmü uyarınca aylıksız izinli olan devlet memurunun başka bir yere naklen tayin istemesi konusunda memurluk sıfatı devam etmesi sebebiyle kanuni bir engel bulunmamaktadır.
2- 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesi hükmü uyarınca kanuni izin kullanan memur göreve Kanuni izinin bitiminde göreve başlar.



BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ